• شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

تور خالی صیادان هرمزگان؛ صید ترال بلای جان دریا شد

این روزها صیادان هرمزگان حال و روز خوبی ندارند، نبود صید در دریا موجب بیکاری بیش از ۵۰ درصد صیادان این مناطق شده و معیشت خانوار آنها به خطر افتاده است

به گزارش پایگاه خبری جهان اصناف ؛ صیادان مناطق جنوب کشور  شبانه روز و پر تلاش  فعالیت می کنند و خطرات زیادی به جان می خرند اما هیچ سرپناه و پناهگاهی ندارند، این روزها صیادان هرمزگان حال و روز خوبی ندارند.

صید غیرمجاز «ترال» بلایی است که به جان انواع آبزیان خلیج ‌فارس افتاده و در این میان صدای صیادان را هم درآورده است و شاهد خسارات ترال به محیط ‌زیست هستیم. این روزها صیادان هرمزگان حال و روز خوبی ندارند، به علت نبود صید در دریا که موجب بیکاری نیمی از صیاد از این مناطق شده است و معیشت  خانوار صیادان را به خطر انداخته است.

صیادی دیگر مقرون به صرفه نیست
صیادی یکی از مشاغل اصلی مردمان ساحل نشین در شمال و جنوب ایران است که مدتی است دیگر مقرون به صرفه نیست؛ چرا که ذخایر دریا کاهش یافته و تلاش صیادان در هر بار صید، محصول کمتری دارد و از سوی دیگر صید تنها در۶ ماه سال ممکن است و فعالان این عرصه در نبود دیگر امکانات مرتبط با مشاغل خود ۶ ماه دیگر را بیکار هستند.

صیادی از قدیم الایام در منطقه دریایی جنوب کشور رواج داشته است و مردم برای معاش خود به دریا می رفتند و خوشحال و با دستی پر از برکت الهی بر می گشتند و به این مختصر  نیز راضی بودند. صیادان جنوبی همه روزه در تلاش هستند و در منطقه فعالیت می کنند و خطرات زیادی به جان می خرند اما هیچ سرپناه و پناهگاهی ندارند.

صیادی از مشاغل مهم در هرمزگان است و مردم این دیار از گذشته ها با همه مشکلات و کمبودها دل به دریا می زنند و در گرمای ۵۰ درجه تابستان و سرمای  زمستان وارد آب دریا می شوند و روزی خود را از این سفره گسترده صید می کنند.

صید ترال بلای جان ذخایر دریایی
کف‌روب یا ترال، تورهای ماهیگیری بسیار بزرگی هستند که به شکل قیف بوده و از دو طرف به تخته‌هایی متصل، به دنبال شناور در بستر دریا کشیده می‌شوند. کف‌روبی یا گوفه‌کشی یکی از  انواع روش های ماهیگیری بوده که به وسیله کشیدن تور در آب توسط یک یا چند شناور، ماهیگیری انجام می شود. توری که در این روش ماهی گیری استفاده می کنند را ترال نامیده می گویند.

شناوری که برای صید استفاده می‌شود گوفه‌کش نام  دارد، این تورها برای کشیده شدن در آب‌های میان‌ سطحی، عمیق و حتی بر کف دریا استفاده می‌شود.

صید غیرمجاز «ترال» بلایی است که به جان انواع آبزیان خلیج ‌فارس افتاده و در این میان صدای صیادان را هم درآورده است، به ‌رغم همه هشدارها همچنان شاهد خسارات ترال به محیط ‌زیست هستیم.

این روزها شیوع کووید ۱۹ نه ‌تنها در ایران و استان هرمزگان بلکه در کل دنیا داغ است و شیوع این ویروس، محدودیت‌هایی را برای کسب ‌و کارها ایجاد کرده و به‌ نوعی همه مشاغل را درگیر خود ساخته است.

شغل صیادی در هر شرایطی که باشد تعطیلی ندارد ، مگر در شرایطی که وضعیت  آب و هوایی مناسب نباشد یا محدودیت‌هایی که از سوی اداره کل شیلات در فصل تخم‌ریزی ماهی‌ها اعلام می‌کند.

صیادان با توجه به مشکلاتی که دارند، دغدغه هایشان پایان ندارد و این مشکلات از دیروز و امروز نیست و آنها همه روزه با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، به ‌نوعی این مشکلات شغل آن‌ها را متاثر از خود کرده است که امنیت شغلی آنچنانی ندارند.

۳۰ درصد صید آبزیان در سال از بین می رود
ابرناکی بودن هوا و وزش نسیم ملایم تاثیر زیادی در صید بیشتر صیادان دارد چرا که با افزایش اکسیژن آب تحرک ماهیان را بیشتر خواهد کرد اما روزهای آفتابی با گرم شدن سطح آب ماهیان به عمق می روند تا از گرمای نور آفتاب به خنکای اعماق دریا برسند، روزهای طوفانی که دریا بسته می شود و صیادان نمی توانند مشغول به کار روزانه شان شوند و باید در منزل بنشینند که این موضوع باعث کاهش ماهی در بازار و بالا رفتن قیمت آبزیان می شود.

با صید ترال دریا را شخم می زنیم
یکی از فعالان محیط ‌زیست در استان هرمزگان ابراز کرد: صیادان برای انجام صید نباید از صید ترال استفاده کنند زیرا با این کار دریا را شخم می زنند.

وی با بیان اینکه صید بی رویه ترال عامل اصلی نابودی ذخایر دریایی می شود، تصریح کرد: اگر این روش از صید ماهی ادامه یابد زندگی آبزیان به خطر جدی می افتد تا جایی که باید فاتحه ماهی ها را به یکباره خواند.

این فعال محیط زیست با بیان اینکه برخورد مناسبی با این گونه از افراد صورت نمی گیرد،گفت: از نیروی دریایی سپاه پاسداران به جهت اینکه در راستای مبارزه با این گونه روش صید غیر قانونی اقدام کرده است تشکر می کنم و امیدواریم سایر دستگاه های نظارتی نیز چنین اقداماتی را در راستای کاری شان داشته باشند.

صید ترال از یک طرف و قاچاق ماهیان از طرفی دیگر توازن اقتصادی را بر هم زده است
صیاد بندرعباسی در گفت و گو با خبرنگار بازار اظهار کرد: قطعا صید بی رویه ترال مشکلاتی را برای میط زیست دریایی،مردم و حتی صیادان بوجود آورده است.

وی با بیان اینکه کاهش ذخیار دریا یکی از پیامدهای شوم صید ترال می باشد،تصریح کرد: مهم تر از این مساله باید به قاچاق ماهیان درجه یک خلیج فارس از بنادر جنوب کشور به کشورهای حوزه خلیج فارس اشاره کرد.

این صیاد بندرعباسی با بیان اینکه خسارت های قاچاق را هیچ گونه نمی توان جبران نمود، خاطرنشان کرد: تاثیر قاچاق کالا بر اقتصاد مردم جامعه مشهود است، از زمانی که ماهیان صید شده توسط دلالان خریداری و به صورت قاچاق به کشورهای حوزه خلیج فارس ارسال می شود، مردمان ما باید با کم یابی آبزیان روبرو شوند.

قاچاق ماهی به کشورهای حوزه خلیج فارس
صیاد قدیمی شهرستان بندرخمیر یکی از مشکلات شهرستان را موضوع صید ترال عنوان کرد و افزود: کشتی ها هر چه ماهی های ریز و درشت کلا جارو می کنند و تمام قایق ها و صیادان این روزها بیکار هستند .

وی ابراز داشت : نباید اجازه داد که این مسئله لطمه‌ای به آبزیان وارد کند و خطری برای دریا باشد، تصمیم‌گیری پیرامون برخی از مسائل نیاز به بررسی دارد.

صید ترال با مجوز شیلات امکان پذیر است 
ابراهیم عالی زاده معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان اظهار کرد: صید ترال اگر در چارچوب مقررات و قوانین و فصل و منطقه مشخص و با مجوز باشد، مشکلی ندارد.
عالی زاده با بیان اینکه اگر موارد ذکر شده رعایت نشود صید ترال مخرب خواهد بود، تصریح کرد: شناورهای سنتی لنج از طریق گشت های دریایی  و شناورهای صنعتی از طریق شش لایه نظارتی پایش شده و با استفاده سامانه ماهواره ای به صورت شبانه روزی رصد می شوند.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان در پاسخ به این سوال که تا کنون با خاطیان در صید ترال چه برخوردی داشته اید، گفت: در این راستا تعداد ۱۳ فروند از شناورهای صنعتی و تعداد ۵۲  فروند لنج توقیف شده است.

عالی زاده تعداد افراد دستگیر شده در رابطه با صید ترال را ۱۴۸ نفر  عنوان کرد و گفت:  این افراد  بدون مجوز اقدام به صید ترال کرده بودند که دستگیر شده و جهت سیر مراحل تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شده اند.

با این حال از زمان گسترش صید ترال تا کنون اقدامات خوبی از سوی نهاد های ذیربط انجام گرفته است اما این به معنای خاتمه صید ترال در دریای خلیج همیشه فارس نمی باشد و مسئولان باید برای جلوگیری از نابودی ذخایر دریایی اقدامات پیشگیرانه تری را در دستور کارشان قرار دهند.

قطعا با وضع قوانین به نفع صیادان که بتواند مشکلات آنها را تسهیل نماید، دست صیادان صید ترال از این مساله کوتاه خواهد ماند و آبزیان  دریایی نفسی خواهند کشید.

منبع: بازار

اخبار مرتبط
نظرات شما

آخرین عناوین