• دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹
حسین سلاح ورزی مطرح کرد

راه اندازی بورس املاک با چه پیش نیازهایی می‌تواند به تعادل در بازار مسکن کمک کند؟

به گزارش پایگاه خبری جهان اصناف، حسین سلاح‌ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: برای بهره‌مندی اقتصاد ایران از مزایا و ظرفیت های بورس املاک و مستغلات، ضروری است طرح ملی شناسایی تعیین تکلیف مالکیت اراضی کشور سریعتر و منسجم‌تر از گذشته دنبال شود؛ شفافیت در مورد اطلاعات املاک و مستغلات، طرح‌های توسعه زیرساختی، طرح‌های هادی شهر‌ها و به‌طور کلی همه اطلاعاتی که بر ارزش‌گذاری املاک مؤثرند به سطح قابل قبولی ارتقا یابد.

وی بیان کرد: قوانین مربوط به مالکیت و تصرف املاک و مستغلات، تنقیح و یکپارچه‌سازی شود تا از ابزارهایی همچون وکالت و... نتوان به سادگی برای دور زدن نقل و انتقال شفاف این دارایی‌ها استفاده کرد، نظام ثبت اسناد مالکیت این بازار با مقتضیات روز و تحولات فناوری جهانی همگام شود و در نهایت، استانداردهای مناسب حاکمیت شرکتی برای صندوق‌ها و شرکت‌های فعال در بورس املاک، جهت کنترل اطمینان‌بخش نحوه استفاده از منابع مالی خرد تجهیز شده، تدوین شود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: با رعایت این اصول و البته به شرط بهبود روند سیستماتیک سیاستگذاری‌های آمایش سرزمینی، توسعه زیرساختی و مدیریت شهری در دولت و شهرداری‌ها و سایر نهادهای ذی‌مدخل، می‌توان امیدوار بود؛ بورس املاک و مستغلات ابزاری کارآمد برای هدایت بازار زمین و مسکن به سوی یک تعادل پایدار و مولد شود.

منبع: نوداقتصادی

اخبار مرتبط
نظرات شما

آخرین عناوین