• شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
محمد عبدالهی، رییس اتحادیه فروشندگان اشیای قدیمی و عتیقه فروش تهران

لغو سفرهای تابستانی و عدم ورود توریست به کشور، منجر به کاهش ۸۰ درصدی فروش صنایع دستی شده است

رییس اتحادیه فروشندگان اشیای قدیمی و عتیقه فروش تهران گفت: سفرهای تابستانی، می‌توانست منجر به خرید صنایع دستی از شهرهای مختلف شود که شیوع کرونا مانع از این امر شد. همچنین در حال حاضر ورود توریست به کشور نداریم و دست به دست هم دادن این دو مساله باعث شده تا 80 درصد کاهش فروش در صنایع دستی را شاهد باشیم.

به گزارش پایگاه خبری جهان اصناف ؛ محمد عبدالهی، رییس اتحادیه فروشندگان اشیای قدیمی و عتیقه فروش تهران با اشاره به صدمات شیوع کرونا بر وضعیت معاش و کسب‌وکار این صنف اظهار داشت: با تعطیلی و رکود در کسب‌وکار بسیاری از صنوف، میزان فقر درصد بیشتری از جمعیت را فراگرفته است. صنف صنایع دستی جزو کالاهایی است که در سبد کالایی خانوار قرار ندارد و مسائل این روزها در حوزه اقتصاد، خریدوفروش صنف ما را ۸۰ درصد کاهش داده است. شیوع کرونا، دغدغه‌های مردم را بسیار افزایش داده و فرصت تامل بر هنر و استفاده از صنایع دستی باقی نگذاشته است. مردم به فکر تامین مواد غذایی و تعمیرات لوازم کهنه هستند تا خرید هنر و پرورش آن. با شرایط اقتصادی ناهموار و رکود، به‌تدریج صنوفی که در زیست انسان‌ها کمتر نقش حیاتی بازی می‌کنند از چرخه اقتصاد خارج می‌شوند و به این ترتیب اولویت‌های افراد تغییر می‌کند.

او در ادامه بیان داشت: در سال‌های گذشته سفرهای تابستانی، می‌توانست منجر به خرید صنایع دستی از شهرهای مختلف شود اما امسال این مهم را از دست دادیم. از سوی دیگر ورود توریست به کشور نداریم و به این ترتیب فعالیت اقتصادی این صنف خاموش شده است. ورود مسافران خارجی و رونق صنعت گردشگری، نه تنها منجر به فروش محصولات ایرانی و صنایع دستی می‌شود بلکه خود عاملی است که این وسایل، فرهنگ و نگرش ایران و ایرانی را در دیگر کشورها گسترش دهد. از این رو اگر بازارهای خارجی را بیابیم و ارزش هنر ایرانی را به دنیا معرفی کنیم به ارزآوری و اشتغال کمک فراوان کرده و می‌توانیم از این طریق اقتصاد کشور را مدیریت کنیم.

وی از کمبود مواد اولیه گفته و اضافه کرد: نوسانات ارز، منجر شده تا قیمت بسیاری از مواد اولیه گران‌تر از سابق شود. همچنین شرایط تحریم نیز منجر به کمبود و ایجاد مساله در واردات مواد اولیه به کشور شده است. این عوامل همه دست به دست هم می‌دهند و منجر به کاهش فعالیت کارگاه‌های تولید و در نتیجه بیکاری خواهد شد.

عبدالهی در رابطه با فروش مجازی صنایع دستی گفت: برخی از اعضا فروش مجازی دارند و این کار با هماهنگی اتحادیه انجام شده است. تاکید ما این است که مردم تنها از سایت‌هایی خرید کنند که مورد تایید اتحادیه باشد تا در صورت عدم رضایت بتوانیم رسیدگی‌های لازم را انجام دهیم.

اخبار مرتبط
نظرات شما