• شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

ترخیص برنج‌های وارداتی به کندی پیش می‌رود/ برنج ایرانی به وفور در بازارها موجود است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی به کمبود برنج در بازارهای استان اشاره کرد و گفت: کار ترخیص برنج‌های وارداتی به کندی پیش می‌رود و ادامه این روند سبب کمبود برنج در کشور شده، اما برنج ایرانی به وفور در بازارها موجود است.

به گزارش پایگاه خبری جهان اصناف به نقل از تسنیم؛غلامرضا بابایی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی ، با اشاره به اینکه امسال برنج در دو مرحله به میزان سه هزار  709 تن به استان اختصاص داده شده است، اظهار داشت: این میزان برنج براساس شاخص‌های جمعیتی بین شهرستان‌های تابعه تقسیم‌بندی و با تدابیر کارگروه تنظیم بازار استان از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ و شرکت های تعاونی مصرف و اصناف منتخب در ایام ماه مبارک رمضان بین مرد استان توزیع شد.

وی تصریح کرد: به طوری که در ایام مذکور کمبودی در استان وجود نداشته اما پس از پایان توزیع به‌خصوص پس از ماه مبارک رمضان نرخ برنج در سطح بازار استان با افزایش روبه رو شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی به علت اصلی گرانی برنج در بازارهای کشور و به تبع آن در استان اشاره کرده و بیان کرد: این افزایش ناشی از کاهش عرضه به سبب عدم تخصیص به موقع ارز و وارد شدن این برنج با ارز نیمایی است.

وی بیان کرد: از میزان دو هزار و 26 تن برنج هندی، میزان یک هزار تن از سهمیه مذکور به عنوان سهمیه لبیک به فرمان مقام معظم رهبری تحت عنوان پویش مومنانه اختصاص یافته است.

بابایی به کمبود برنج در بازارهای استان اشاره کرد و گفت: کار ترخیص برنج‌های وارد شده به کندی پیش می‌رود و ادامه این روند سبب کمبود برنج در کشور شده اما برنج ایرانی به وفور در بازارها موجود است.

وی همچنین به افزایش قیمت ناگهانی شکر پس از ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: در سال جاری تنها یک مرحله شکر جهت مصارف خانوار به میزان دو هزار 61  تن به این استان اختصاص یافته که براساس شاخص‌های جمعیتی بین شهرستان‌های تابعه تقسیم بندی و با تدابیر کارگروه تنظیم بازار از طریق فرو‌شگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ و شرکت‌های تعاونی مصرف و اصناف منتخب در ایام ماه مبارک رمضان در استان توزیع شد.

بابایی با بیان اینکه در حال حاضر در آذربایجان‌غربی 20 هزار  404 واحدصنفی در رسته های خدمات فنی مشغول به فعالیت هستند، عنوان کرد: از کل واحد‌های صنفی موجود در کشور تعداد 108 هزار و 453 واحد صنفی معادل چهار درصد در آذربایجان‌غربی مستقر بوده که از این تعداد، 21 هزار 461 واحدصنفی در رسته‌های تولیدی، 51 هزار 693 واحدصنفی در رسته‌های توزیعی و 14 هزار و 895 واحدصنفی در رسته‌های خدماتی در حال فعالیت است.

اخبار مرتبط
نظرات شما

آخرین عناوین