• جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹
جهان اصناف گزارش می‌دهد؛

ابهام درباره اینترنت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه کسب و کارها

سیزدهم بهمن ماه بود که در شورای عالی فضای مجازی و با حضور رئیس جمهوری مقرر شد کسب و کارها تا سال 1404از اینترنت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه بهره مند شوند اما مشخص نیست این اقدام برای چه نوع کسب و کارهایی است و با چه شرایطی اجرایی‌ می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری جهان اصناف به نقل از سایت رسمی شورای عالی مجازی در جلسه روز سیزدهم بهمن اهداف شبکه ملی اطلاعات تا سال ۱۴۰۴ در شورای عالی فضای مجازی تصویب شد.
این جلسه به ریاست حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری تشکیل شد و در آن اهداف شبکه ملی اطلاعات تا سال ۱۴۰۴ به تصویب رسید.
بر همین اساس پوشش ۱۰۰در صد جمعیت کشور برای دسترسی پهن باند سیار با سرعت متوسط ۱۰ مگابیت بر ثانیه و پوشش ۸۰ درصدی دسترسی پهن باند ثابت خانوارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت بر ثانیه می‌باشد.
در این جلسه همچنین مقرر شد حداقل ۳ قطب مرکز داده در سه استان کشور ایجاد شود تا شبکه متوازنی در سراسر کشور داشته باشیم.
همچنین در این جلسه قرار شد کسب و کارها از اینترنت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه برخوردار باشند و در بخش صنعت داخلی هم تولید گوشی‌های ساخت داخل به ۲۰ درصد مصرف گوشی‌های کشور افزایش یابد و همچنین سالانه حدود ۵ درصد رشد خودکفایی در زمینه تجهیزات شبکه ایجاد شود.
در جلسه شورای عالی فضای مجازی همچنین مقرر شد سهم اقتصاد دیجیتال و خرده‌فروشی الکترونیکی حدود ۱۰درصد اقتصاد کشور را شامل شود و خدمات پایه کاربردی داخلی تا سال ۱۴۰۰ به طور کامل تأمین شود.»

موارد مورد ابهام
اما آیا منظور از این کسب و کارها همه کسب و کارهایی است که بخشی از کارشان وابسته به اینترنت است، یا کسب و کارهای مجازی و فروشگاه‌های مجازی را شامل می‌شود؟ و پرسش دوم این که این امر چه تاثیری بر کسب و کارها خواهد گذاشت؟
در این باره خبرنگار ما با مدیر روابط عمومی شورای عالی فضای مجازی تماسی گرفت اما ارائه هرگونه اطلاعات «کلی» درباره این تصمیم منوط به سپری کردن روند اداری شد.
در ادامه ماجرا را از عضو هیات رئیسه اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی جویا شدیم که این مقام صنفی نیز از ماجرا اظهار بی اطلاعی کرد و حتی اصل این اقدام را برای فروشگاه‌های مجازی چندان پر ثمر ندانست.
رضا الفت نسب گفت: هیچ گونه اطلاع رسانی در این باره به اتحادیه کسب و کارهای مجازی انجام نشده است و در جریان ماجرا نیستیم.
وی ادامه داد: تشکل‌های صنفی آن طور که لازم است در جریان بسیاری از مسائل قرار نمی گیرند.
عضو هیات رئیسه اتحادیه کسب و کارهای مجازی بیان کرد: به نظر نمی رسد افزایش سرعت اینترنت برای کسب و کارهای مجازی و صنفی اقدام موثری باشد و شاید تنها به نفع آنهایی باشد که در اینستاگرام و امثال آن صفحه ای دارند. البته این بدان معنا نیست که کسب و کارهای مجازی مشکلی با سرعت اینترنت نداشته باشد اما ما مشکلات مهم‌تری داریم و این مسئله مشکل بزرگی برای کسب و کارهای مجازی نیست. در واقع بهتر آن است که به جای این که اینترنت پر سرعت به کسب و کارهای مجازی تعلق گیرد به مشتریان آنها اختصاص یابد.
الفت نسب بیان کرد: کاربران فضای مجازی همان‌هایی هستند که از فروشگاه‌های مجازی خرید می‌کنند. بنابراین اگر سرعت اینترنت آنها افزایش یابد در رونق کسب و کارهای مجازی موثر خواهد بود.
عضو هیات رئیسه اتحادیه کسب و کارهای مجازی درباره ارتباط با شورای عالی فضای مجازی نیز گفت: اتحادیه کسب و کارهای مجازی ارتباط‌هایی با شورای عالی فضای مجازی دارد اما به طور معمول، پاسخگویی از سوی این سوی شورا شفاف نیست و این چنین مسائل و مواردی را از طریق رسانه‌ها مطلع‌ می‌شویم. این ضعف شورای عالی فضای مجازی است و بهتر آن است که وقتی‌ می‌خواهد چنین کاری انجام دهد، تشکل‌ها را در جریان بگذارد و یا دست کم اطلاع رسانی خوبی انجام دهد.

منبع : جهان اصناف

اخبار مرتبط
نظرات شما

آخرین عناوین