• دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹
مصطفی قلی ‏خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران

اخذ مالیات از خانه های خالی به نفع بازار مسکن است

مصطفی قلی ‏خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: اگر بتوان اطلاعات دقیقی از خانه‌های خالی به دست آورد، به‌طور قطع اخذ مالیات از آنها به نفع بازار مسکن خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری جهان اصناف به نقل از رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران ؛موضوع اخذ مالیات از خانه‌های خالی موضوع تازه‌ای نیست. بارها صحبت آن شده و هر بار به دلایلی از جمله ضعف اطلاعات در شناسایی این خانه‌ها این طرح به سرانجام نرسیده است. در دولت قبل و از سال ۱۳۸۶ طرح اخذ مالیات از خانه‌های خالی در مجلس شورای اسلامی مطرح شد. این طرح با عنوان «واگذاری زمین و وضع مالیات بر خانه‌های خالی» با قید یک فوریت و در سه ماده تقدیم مجلس شد، اما در آن زمان، این طرح با مخالفت شدید نمایندگان مواجه شد و هیچ‌گاه از سد تصویب مجلس عبور نکرد. طرحی که البته به گفته مصطفی قلی‌خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران  از زمان هویدا و در دوره رژیم گذشته هم مطرح بوده است. با روی کار آمدن دولت حسن روحانی نیز بارها از این طرح صحبت به میان آمده است که البته موافقان و مخالفان خود را دارد.

 رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در این خصوص گفت: اگر بتوان اطلاعات دقیقی از خانه‌های خالی به دست آورد، به طور قطع اخذ مالیات از آنها به نفع بازار مسکن خواهد بود.
 
مصطفی قلی ‏خسروی در ادامه افزود: در رژیم گذشته هویدا هم قصد داشت خانه‌های خالی را شناسایی کند، اما نتوانست این کار را انجام دهد. البته در حال حاضر به دلیل پیشرفت‌های اطلاعاتی و سیستم‌های IT دسترسی به اطلاعات آسانتر شده است.
 
وی تصریح کرد: این دغدغه همواره وجود داشته است و در زمان دولت محمود احمدی‏نژاد هم خواستند اخذ مالیات از خانه‌های خالی را از طریق آب و برق مصرفی خانه‌ها و یا سکونت افراد شناسایی کنند که این شیوه نیز عملاً به دلیل راه‌های فرار آن منجر به شکست شد. رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: اگر آقای اسلامی می‌تواند تا عید نوروز سیستم اطلاعاتی خانه‌های خالی را برای اخذ مالیات آماده کند باید به معنای واقعی باید به او دست‏مریزاد گفت.
 
وی همچنین یادآور شد: ما در شناسایی خانه‌های خالی ضعف اطلاعاتی داریم. باید در نظر داشت آمارهایی هم که برای تعداد خانه‌های خالی ارائه می‌شود چندان قابل اعتماد نیست. برای مثال ما نمی‌توانیم خانه‌های لواسان و یا ویلاهای شمال را جزو خانه‌های خالی به حساب آوریم. بنابراین اشکال تصمیم‌گیری‌های ما به خاطر اشتباهات آماری در کشور است.
 
طرح‌هایی که به دلال‌ها کمک می‌کند
قلی‏ خسروی در پاسخ به این سوال که چرا حتی خانه‌های مسکن مهر هم خالی از سکنه هستند و در دست دلال‌ها خرید و فروش می‌شود گفت: زمانی دولت وعده داد که با اعطای زمین از طرف دولت و ساخت از خریدار برای او مسکن مهر بسازد که آن زمان حدود ۶۰۰ هزار تومان در هر متر بود، اما به این وعده عمل نشد و در نتیجه هزینه ساخت بالا رفت تا در‏نهایت صاحب امتیازی که حالا از حق امتیازهای دیگر نیز محروم شد مجبور به واگذاری امتیاز مسکن مهر خود شد. در این شرایط بازار دلالی و خرید و فروش در مسکن مهر داغ می‌شود. این نتیجه سیاست‌های غلط دولت‌هاست و‏گرنه دلالی کاذب به خودی خود به وجود نمی‌آید.
وی در ادامه افزود: اگر دولت تعهد خود را بموقع در تحویل مسکن مهر انجام داده بود دلالی در مسکن مهر موضوعیت پیدا نمی‌کرد.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به طرح مسکن ملی نیز گفت: در حال حاضر هم طرح مسکن ملی مطرح شده است. چه تضمینی وجود دارد که با سر کار آمدن دولت بعدی همانند گذشته این طرح نیز مورد نقد و بی‌توجهی قرار نگیرد؟
وی خاطرنشان کرد: طبق قانون اساسی دولت موظف به تامین مسکن برای مردم است اما باید پرسید چرا چنین طرح‌هایی به تصویب مجلس شورای اسلامی نمی‌رسد تا تبدیل به قانون لازم‏الاجرا برای همه دولت‌ها شود.
اخبار مرتبط
نظرات شما

آخرین عناوین